دستورالعمل نصب

قبل از نصب باتری از صحت عملکر

در طی سال هایی که از ماشین تان استفاده می کنید ممکن است بارها مجبور شوید به دلایل مختلف باتری ماشین خود را بیرون آورید. ممکن است این کار برای شما سخت و وحشتناک بنظر برسد اما فقط در عرض چند دقیقه و به آسانی می توانید باتری را از ماشین جدا کنید.

مراحل :

 1. قبل از اینکه بخواهید باتری ماشین را از جا در آورید باید اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. باتری ماشین بخاطر جریان الکتریکی ای که در آن جاری است و اسید موجود در باتری خطر انفجار دارد به همین دلیل قبل از اینکار برای جلوگیری از جرقه زدن و انفجار باید ماشین را خاموش کرده و از دستکش و عینک استفاده کنید.
 2. قطب منفی باتری ماشین رو پیدا کنید. معمولا درپوش مشکی دارد و روی پوسته در کنار قطب علامت منفی حک شده است. قطب مثبت درپوش قرمز دارد و در کنار آن علامت مثبت حک شده است.
 3. آچاری با سایز مناسب برای شل کردن مهره قفل باتری انتخاب کنید. ممکن است برای رسیدن به مهره باتری مجبور شوید از قطعه ای واسط بر روی آچار استفاده کنید. آچار را روی مهره قطب منفی نگه دارید و خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا مهره شل شود. سپس بسط قطب منفی باتری را جدا کرده و کنار بگذارید. اگر این کابل به بدنه باتری جوش خورده باشد برای جدا کردن آن به ابزارهای خاصی نیاز دارید که می توانید از فروشگاه هایی که قطعات خودرو یا قطعات مکانیکی می فروشند خریداری کنید.
 4. روش ذکر شده در بند ۳ را برای باز کردن بسط قطب مثبت هم استفاده کنید. بعد از جدا کردن اجازه ندهید این بسط با بدنه فلزی ماشین برخورد داشته باشد، زیرا جریان موجود در آن ممکن است مدارهای برقی ماشین را مختل کرده یا به آنها آسیب برساند.
 5. در ادامه وقتی کابل های باتری جدا شدند شما می توانید در چند مرحله باتری جدید را به آسانی نصب کنید.
 6. براکت هایی که باتری را در سینی نگه داشته اند شل کنید.
 7. باتری را رو به بالا از سینی بیرون بکشید. ( به یاد داشته باشید که باتری ممکن از بیش از ۱۸ کیلوگرم وزن داشته باشد.)
 8. با یک مسواک و محلول جوش شیرین رقیق شده تمام کابل ها و شینی را با دقت تمییز کنید و صبر کنید تا خشک شوند.
 9. باتری جدید را در سینی جاگیر کرده و گیره ها را محکم کنید.
 10. ابتدا کابل مربوط به قطب مثبت را وصل کنید و سپس کابل مربوط به قطب منفی را و مطمئن شوید که مهره ها محکم بسته شده اند.
 11. کاپوت ماشین را ببندید و استارت بزنید.
 12. احتمال دارد فروشنده ای که شما باتری جدید را از آن خریده اید باتری قدیمی (فرسوده) را با قیمتی جزئی از شما بخرد.

منبع : https://www.wikihow.com/Disconnect-a-Car-Battery